Blog,  Katowice,  LIFESTYLE,  muzyka

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2018 “najlepsza edycja ze wszystkich, na których dotychczas byłam”

Cholernie tęsknię za 13 edycją Tauron Nowa Muzyka! Znowu czekać rok! Mega warto czekać na to, co pochłonie Cię do reszty, co sprawi, że czujesz się szczęśliwy i spełniony, że zabierze Cię w przepiękne przestrzenie, których nie potrafisz sobie wyobrazić a jednocześnie doświadczając takiej chwili, zdajesz sobie sprawę, że czegoś takiego poszukiwałeś.

TAURON NOWA MUZYKA 2018

TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE 2018

2018-07-08_09-19-00

DSC00012

Tak właśnie czułam się na tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka. To już 13, a że 13 mi przynosi szczęście, to i ta edycja musiała być szczęśliwa dla mnie. Tak też było! Zaczęło się od koncertu otwarcia Carla Craiga w NOSPR, który zaciągnął nas do tańca przy muzyce techno Detroit w akompaniamencie naszej wspaniałej orkiestry Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Rewelacja! Fakt krótko, ale za to mega dosadnie. Tylko Tauron Nowa Muzyka stwarza takie warunki jak tańce w NOSPR czy w kościele (tak kilka lat temu miałam okazję tańczyć w kościele katolickim przed ołtarzem i wcale nie przy religijnych pieśniach!). Taki start musiał pociągnąć za sobą falę świetnych koncertów, stworzyć wspaniałą atmosferę i możliwość spotkania fantastycznych ludzi. Tak było do końca! Bawiłam się tak wspaniale jak przystało na starą wyjadaczkę #TNMK. Za nic nie odczuwałam zmęczenia (100% dyspozycyjność), o dziwo piłam tylko po jednej kawie (za to mega pyszne, z mlekiem orkiszowym, serwowane przez gliwicką kawiarnię Kafo, o taki standardzik), no i dopisywał mi mega pozytywny nastrój, po prostu nic mnie nie rozpraszało. Aaa…jeszcze jedno,  z Ligoty na teren festiwalu, czyli na Strefę Kultury Katowice, śmigałam na kole. Drugiego i trzeciego dnia imprezy bawiłam się do 6-7 rano. Powrót nie był łatwy (zwłaszcza wniesienie roweru na 3 piętro, a do lekkich on nie należy), ale jak widać mimo starzenia się, energia, wytrzymałość i siła bez zmian. Tak trzymać!

No i jak było? Ano….spełniło się moje marzenie! Zobaczyłam i usłyszałam na żywo zadziorną FEVER RAY! Ekstrawagancka, silna i mroczna artystka mną zawładnęła. Genialny występ, jej wokal jest oszałamiający, a występ w pełni ironiczny i drapieżny. Po takim koncercie nie było opcji, abym dalej zajebiście się nie bawiła. Z piątku na sobotę bawiłam się przy takich artystach jak wyżej wspomniana Szwedka Fever Ray, brytyjski producent elektroniki z mieszanką hip hopu MURA MASA, przezabawna i prze-zdolna Nosowska w wersji elektronicznej oraz hipnotyzujący DJ STINGRAY, które zarzucił połamanymi dźwiękami prosto z USA. To dało gwarancję festiwalowego szaleństwa na najwyższym poziomie, któremu dopisywał nieustający uśmiech na twarzy do 6 rano. Po prostu byłam najszczęśliwszą festiwalowiczką, co było widać na parkiecie między 3 a 5, kiedy miałam wielką wenę taneczną. Spełnione pragnienie od wielu miesięcy!

DSC00045

TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE 2018

DSC00068

2018-07-08_12-29-18

2018-07-08_12-28-45

2018-07-08_09-10-28

DSC00098

Drugiego dnia, z soboty na niedzielę, po raz pierwszy na tym festiwalu doświadczyłam kontaktu z projektem teatru tańca, muzyki i wizualizacji według koncepcji Wojciecha Kucharczyka – “URAN URAN”. Kolejny raz widać, że #TNMK jest nastawiony na swój rozwój i testuje różne możliwości obcowania z sztuką i muzyką. Moim zdaniem takie podejście jest przemyślanym posunięciem i warto obserwować co z tego będzie i w jakim to kierunku pójdzie. Teatralny projekt “URAN URAN” to interesujące dzieło. Spodobało mi się połączenie elektroniki i z kosmicznym światem tańca w akompaniamencie skrzypaczek. Potem na chwilę wpadłam na Nightmare on Wax. W międzyczasie zamieniłam traperki na tenisówki i to był strzał w dziesiątkę. Jakbym zyskała więcej siły w nogach. Także w tych właśnie trampkach zachwyciłam się pod raz drugi i to w Katowicach po raz drugi – SON LUX’em! Amerykanie zmierzają w kierunku trudnych i mocnych brzmień. Dla mnie bomba usłyszeć takie dźwięki. Również mega podjarałam się mocnym performance’m Wenezuelczyka ARCA, wspaniały i niekonwecjonalny występ. Tak rozgrzał publiczność, że po jego koncercie a raczej dj secie, tłumy poszły na mocny after techno-house Serbki TIJANY T. Tak skończyłam zabawę w okolicy 7.30 rano w niedzielę.

2018-07-08_09-11-36

2018-07-08_09-16-29

2018-07-08_09-17-38

2018-07-08_09-09-26

Żeby nie było, to nie koniec wrażeń. Również zakończenie Tauron Nowa Muzyka w NOSPR było fantastyczne, ponieważ wystąpił polski zespół jazzowy EABS i londyńczyk SAMPHA, który tak mnie porwał ze swoim elektronicznym soul’em, że nogi mnie niosły i tylko fotel na Sali Koncertowej mnie powstrzymywał od tańczenia. Przepiękne zakończenie, po prostu bajka. Po koncercie poczułam wielkie spełnienie i…no właśnie – poczułam też smutek, bo kończy się kolejna #tauronowamuzykowa przygoda w moim życiu.

2018-07-08_09-22-34

2018-07-08_09-23-05

W trakcie 8 letniego stażu Tauron Nowa Muzyka Katowice doświadczyłam kryzysu z tym festiwalem, był to przełom 2015/2016r., ale od dwóch lat jest on już tylko moim wspomnieniem. Z perspektywy wiem, że ten kryzys był wskazany, zwłaszcza jeśli w Tobie i w samym festiwalu zachodzą zmiany. Działo się to równolegle, we mnie i w samym festiwalu. Mega się cieszę, że jestem wytrwała i lojalna wobec #TNMK, że łatwo nie odpuszczam, że jestem z tym, festiwalem na dobre i złe, po prostu na zawsze! Uważam, że taka postawa festiwalowicza wnosi wartość dodaną do tego festiwalu, bo w końcu ludzie się liczą, nieprawdaż? Wiedza jaką posiadam o tym festiwalu z punktu widzenia festiwalowicza, jest bezcenna.

Tauron Nowa Muzyka Katowice wyróżnia jeszcze jeden bardzo ważny element. Oprócz ambitnej muzyki, są to mega pozytywni ludzie. Przez 8 lat poznałam masę ludzi na tej imprezie i w tym roku ponownie podtrzymałam zasadę “swój swojego przyciąga”. Cudnie było z nimi się bawić, przy nich tańczyć, cieszyć się i uśmiechać do siebie. A jeszcze lepsze były rozmowy o 6 czy 7 rano o muzyce, #TNMK, odkrywaniu i przeżywaniu nowych brzmień, relacjach i podejściu do życia. To jest wartość jakiej szukam w życiu, i kiedy w naturalny sposób ją napotykam, tym bardziej mnie cieszy.

TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE 2018

2018-07-08_09-17-01

A więc!

Z Łukaszem z Gdańska mega zajebiście się bawiło przy amerykańskim DJ’u STINGRAY’U. Właśnie taniec i wzajemne uśmiechy spowodowały, że zaczęliśmy rozmawiać. Mnóstwo komplementów usłyszałam od niego na temat moich ruchów tanecznych. Wiem, że jego opinia była szczera i fajnie słyszeć coś dobrego na temat tego, co potrafię. Wzbudziło to we mnie wspomnienia z dawnych lat, kiedy bez przerwy otrzymywałam pozytywne feedbacki na różnorakich imprezach. Będę chwilowo mało skromna. Chcę zachować ten moment przewspaniałego uczucia kiedy doświadczasz podziwu w związku z tym, co kiedyś było Twoją wielką pasją i wiesz że posiadasz jakiś nieoszlifowany talent do tańca. To jest moja pasja z czasów dzieciństwa i trwała aż do studiów. Kocham taniec. Zawsze pozostanie w moim sercu mimo że z mojego talentu większego pożytku nie ma oprócz tego, że na imprezach robię wrażenie i przede wszystkim mogę wyrazić siebie. Tak też było pod sceną Red Bulla. Mega odczuwałam podziw i przybijane piątki za to jak się bawię. To było cholernie miłe i jednocześnie poczułam się jak spełniona tancerka. No i znowu spełnione pragnienie. Z Łukaszem również się świetnie się rozmawiało o muzyce, tańcu, spostrzeganiu świata, gadało się bez końca. Mega się cieszę, że go poznałam. Bardzo.

2018-07-08_09-18-46

TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE 2018

Z kolei następnego dnia nad ranem poznałam Pawła, notabene..z Warszawy…tiaaa….to już takie standardowe, że na #TNMK poznaje Warszawiaków i notabene są to fantastyczni ludzie i nierzadko bywa tak, że relacje utrzymują się na stałe, za co jestem bardzo wdzięczna. Prawda jest taka, że przez nich cholernie kocham Warszawę i uwielbiam tam wracać. Paweł jest starym wyjadaczem #TNMK tak jak ja i już po dwóch trzech zdaniach wiedziałam, że mamy wiele wspólnego, m.in. dlatego, że jest oddany temu festiwalowi na dobre i złe, że też miał kryzys, a mimo wszystko wraca bo wie doskonale, że ten festiwal potrafi niespodziewanie zaskoczyć. Jednak najważniejsze jest to, że Paweł nieświadomie stał się potwierdzeniem mojego wniosku z tegorocznej edycji. Zanim go poznałam kilka godzin wcześniej przyszła mi myśl, że chodzenie na takie festiwale muzyczne jak Tauron Nowa Muzyka Katowice czy OFF Festival, SAMEMU jest dobre, a towarzystwo w naturalny sposób się urządzi. Wtedy jesteś w pełni oddany muzyce, jesteś cierpliwy na rozwinięcie się danego projektu muzycznego, nie jesteś zależny od czyjegoś samopoczucia czy subiektywnych opinii, jesteś bardziej mobilny między scenami i…przede wszystkim chłonny nowych brzmień i nowych ludzi. Właśnie te ostatnie kwestie są najciekawsze. Wchodzisz w głęboką interakcję z czymś nowym, przeżywasz a potem chcesz eksplodować i…poznajesz ludzi, którzy podobnie się czują i masz wrażenie, że znasz ich od lat. Tak działa magia muzycznych festiwalów dla ludzi, którzy przyjeżdżają na nie dla MUZYKI! Nie ma piękniejszych chwil dla miłośnika muzyki jak właśnie takie. Po prostu nie ma!

2018-07-08_12-43-01

2018-07-08_12-43-19

2018-07-08_09-22-08

TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE 2018

Już kończę. Tekst długi i subiektywny. Bardzo cieszę się, że go napisałam, bo dotychczas nie wspominiałam o tej imprezie na tym blogu, więc czas najwyższy. Już jestem ciekawa tego, co poczuję za parę lat, jak przeczytam ten tekst. Mam nadzieję, że poczuję napływ ciepła i poruszy moje serce ze wzruszenia.

2018-07-08_09-14-16

Tutaj wrzucam moją trasę koncertów, jakich doświadczyłam w trakcie 13 edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Playlista na YOUTUBE jest pod nazwą VIDEOPORTAŻ TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE 2018 (14 filmów – po lewej stronie u góry jest oznaczenie, że można rozwinąć playlistę i obejrzeć wybrany film). Nie są super jakości jak dawne materiały, ale mój sprzęt się nie spisuje i czas go wymienić, bo nie mam już cierpliwości. Jednak cieszę, że cokolwiek uchwyciłam z tego festiwalu i tymczasem moja kolekcja #TNMK materiałów się powiększyła. Poza tym na moim koncie INSTAGRAM jest wyróżniona relacja pod tytułem #TNMK 2018 oraz w sekcji IGTV jest dodawany materiał dodatkowy. Trochę tego jest, więc serdecznie zapraszam. 🙂

Do zoba za rok TAURON NOWA MUZYKA KATOWICE ♥

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.