Blog,  LIFESTYLE,  snowboard

Snowboard w Velka Raca, Kubińska Hola oraz zapierający dech w piersiach morze chmur

Tegoroczny sezon snowboardowy rozpoczął się dość późno jak na mnie. No, ale wiadomo, że zdrowie jest najważniejsze i niestety z wraz nadejściem zimy co nieco mnie podłapało, więc o desce nie było mowy. W końcu przyszedł czas na snowboard i udało się ruszyć na fajrant*. Kierunek rajzy* to rejony Słowackie. Na Grouponie pojawiły się okazje tańszych karnetów całodniowych, więc skorzystaliśmy z oferty. Decyzja była spontaniczna, wszystko na ostatnią chwilę, czyli serwis desek, zaklepanie noclegu i pakowanie. W sobotę wczesna pobudka i gibka podróż w góry.

Wielka Racza, Słowacja, 21.01.2017

Snb in Slovakia (8)

Pierwszego dnia wybraliśmy się na Velką Racę do Oszczadnicy. Wjechaliśmy na parking pod górą Laliky, gdzie startuje 6 osobowa kanapa. Kurort Snowparadise Velka Raca posiada jeszcze jeden parking z wyciągiem startowym (kanapa 4 osobowa), ale jest położony w innym miejscu, w Dedovku. Ośrodek narciarski znajduję się w paśmie górskim Beskidów Kisuckie, czyli obejmuję trzy góry: Dedovka, Marguška i Lalíky, połączone trasami zjazdowymi – w sumie 14 km. Parkingi są bezpłatne, a w części Laliky między wyciągiem a parkingiem kursuje skibus wożący narciarzy i snowboardzistów.

Wielka Racza, Słowacja, 21.01.2017

Snb in Slovakia (6)

Mimo wczesnego wyjazdu i tak przybyliśmy za późno niż planowaliśmy. Niestety byliśmy skazani na kolejkę po karnet. Staliśmy ponad godzinę, ponieważ Groupon przerósł możliwości technologiczne ośrodka, który prostu nie posiadał skanera kodów kreskowych, tylko aplikację na mobilnioka* do odczytywanie kodów QR, który niezbyt się spisał hehe. A jeszcze było gorzej jak ktoś nie miał wydruku, tylko skan pdf na swoim mobilnioku, na szczęście takich było niewielu. Oprócz tego zapisywali każdy kupon na swoim komputerze i na koniec czekali na potwierdzenie od nadzorującego na ostateczne wydanie karty. Nie wspomnę, że co drugi klient miał wydruk z Groupona. Dla urozmaicenia to kasę, przy której staliśmy, obsługiwała wyjątkowo flegmatyczna baba*. Dość zabawnie było, bo każdy obsłużony nie mógł się nadziwić tempem Pani sprzedającej i z wrażenia śmiał się z sytuacji. No cóż, lepiej się śmiać niż się irytować hehe.

“To my hardkorowcy” Wielka Racza, Słowacja, 21.01.2017

Snb in Slovakia (3)

Po 1,2 godziny stania w kolejce w końcu udało się wsiąść na wyciąg. Eureka! Rozpoczęła się jazda a na starcie już zonk. Poczułam się niepewnie mimo gryfnych* warunków do jazdy. Jakby zapomniała jak się jeździ. Deska świetnie przygotowana, wiadomo serwis u GiGi Sport to gwarancja wysokiej jakości! Niestety pierwszy zjazd był po prostu testem. Trzeba było sobie wszystko po przypominać i poukładać w głowie. Z czasem niepewność ustępowała, a w jej miejsce wskakiwała coraz to większa swoboda jazdy. Niestety była zbyt długa przerwa od ostatniego śmigania. Regularność w sporcie to istotna kwestia i za wszelką cenę trzeba częściej organizować wypady na snowboard. Niech tylko sypie tym śniegiem ile wlezie, wtedy tak naprawdę nie będą zachodzić takie sytuacje.

“Gotowi…” Wielka Racza, Słowacja, 21.01.2017

Snb in Slovakia (4)

“…do startu” Wielka Racza, Słowacja, 21.01.2017

Snb in Slovakia (5)

Sam ośrodek oceniam pozytywnie, przede wszystkim za różnorodność tras oraz nowoczesną infrastrukturę i za przystępną cenę – karnet całodniowy ok. 120 zł. Owszem wybaczam im za powolnę obsługą przy kasie, ale nadrobili to w organizacji sensownego rozmieszczania parkujących samochodów. Do kurortu Snowparadise Velka Raca na pewno jeszcze wrócimy, tym bardziej że dojazd z Katowic do ośrodka trwa około 2 godziny, bliżej niż do Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej!

“Ja i moja deska” Wielka Racza, Słowacja, 21.01.2017

Snb in Slovakia (11)

“Czas na odpoczynek” Wielka Racza, Słowacja, 21.01.2017

Snb in Slovakia (12)

“Zabytkowa gondolka”, Wielka Racza, Słowacja, 21.01.2017

Snb in Slovakia (13)

“Zabytkowa gondolka” Wielka Racza, Słowacja, 21.01.2017

Snb in Slovakia (14)

Dnia następnego ruszyliśmy do kurortu SKI PARK Kubinska Hola, który położony jest w pięknej okolicy gór Orawskiej Magury, niedaleko miejscowości Dolnego Kubina. Tym razem sprężyliśmy się i byliśmy już wcześniej pod kasami. Zero kolejek. Niedzielny poranek było bardzo mglisty, jednak z czasem zaczęły przebijać promienia słoneczne. Pierwszy wielki pozytyw to wielki parking na 1500 miejsc. Oczywiście bezpłatny. Następny – widoki! Już na wysokości przesiadki z jednej kanapy na drugą, która wiozła na szczyt o wysokości 1390 m n.p.m, ujrzeliśmy widok zapierający dech w piersiach. Poczułam się jak w alpach! Na samej górze to już w ogóle cudo, nie mogłam oderwać swoich ślepia* od niezwykłego zjawiska jakim jest chmura warstwowa “stratus”.

Droga z polskiej Rajczy do Dolnego Kubina na Słowacji, 22.01.2017

Snb in Slovakia (18)

“Przystanek pomiędzy pierwszym a drugim wyciągiem krzesełkowym” Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (22)

“Przystanek pomiędzy pierwszym a drugim wyciągiem krzesełkowym” Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (23)

Pierwsze zjazdy superowy. Warun wprost idealny, no jedynie brakowało świeżego opadu do potrenowania jazdy na freeridzie. Trasa długa i bardzo szeroka, dzięki temu każdy narciarz i snowboardzista miał swoją przestrzeń do jazdy. Kolejki początkowo małe, jednak z czasem ludzi przybywało, ale i tak były one znośne w porównaniu z polskimi korowodami zapaleńców sportów zimowych.
Tego dnia jazda na desce należała tylko do przyjemności. Bez lęku i niepewności. Czas beztroskiej radości i bezgranicznej wolności. Zapomnieliśmy o bożym świecie, cele były dwa: wybranie trasy i kontrolowanie prędkości śmigania. Tylko tyle na głowie! Prawdziwe odprężenie dla ciała i spokój dla umysłu, bo wiadomo ruch to zdrowie, a ruch na łonie natury to podwójna dawka zdrowia hehe.

“Szczyt na wysokości 1390 n.p.m. i strefa chilloutu” Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (24)

“Trasa” Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (29)

“Morze Chmur w przybliżeniu” Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (38)

“Morze Chmur w przybliżeniu” Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (32)

Ośrodek SKI PARK Kubinska Hola uważam za bardzo bardzo gryfny kurort, w którym można swobodnie pośmigać i nacieszyć się pięknymi widokami gór, w tym widok Zachodnich Tatr. Cena za całodniowy karnet to również około 120 zł, w tym do dyspozycji 14 km przygotowanych tras do jazdy, czyli tyle samo co na Wielkiej Raczy, ale mniej różnorodnych. Poza tym kurort to nowoczesne centrum narciarskie. Klasyfikowany jest jako 5-gwiazdkowy ośrodek narciarski. Wniosek? Musimy prędko tam wrócić!

“Selfie na tle warstwy stratus musi być” Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (40)

“Snowboard górą” Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (35)

“Snowboardzista” Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (36)

W drodze do domu wylądowaliśmy w Węgierskiej Górce na pizzy. Wtedy snowboardowa euforia przeszła na euforię skokomani. Byliśmy skupieni już na konkursie Pucharu Świata w Zakopanem. Nie było opcji oglądać skoków w TV, a szkoda, bo konkurs był bardzo emocjonujący. Pozostał nam onet.pl i jego relacja na żywo. Wierzcie mi, że też stworzyliśmy sobie we dwójkę sympatyczną atmosferę z kibicowania naszym polskim skoczkom! Gratulację Kamilowi za czwarty pod rząd wygrany konkurs i za ciągłe utrzymanie pierwszej pozycji w klasyfikacji Pucharu Świata! Pozostali synki* również dobrze się spisali! Oby tak dalej!

“Widać przestrzeń górską” Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (42)

Kubińska Hola, Słowacja. 22.01.2017

Snb in Slovakia (41)

Aktywnie relaksujący weekend, zyskało się rześkie nastawienie do życia. Nacieszyliśmy się przecudownymi widokami. Energia od klary* naładowała nasze organizmy, a sama jazda na snowboardzie wzmocniła naszą fizyczność. Wróciliśmy z wielkimi bananami na twarzach, ale też padliśmy jak muchy, gdy tylko dotarliśmy do domu! Wniosek? Warto tak żyć! Warto tak być padniętym! PYRSK!

*fajrant – odpoczynek,
*rajza – podróż,
*mobilniok – telefon, smartfon,
*gryfne – bardzo dobre, fajne,
*ślepia – oczy
*synki – chłopaki, w tym przypadku mowa o skoczkach,
*pyrsk – do zoba, cześć na pożegnanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.