Blog,  Dbam o siebie

Rozwój osobisty jest na Twoich zasadach czy jednak nie?

Czy zmierzasz w takim kierunku w jakim chcesz? Czy jednak swoje życie pozostawiasz losowi nie bacząc na to gdzie zmierzasz i nie zastanawiając się na tym co możesz zrobić, aby Twoja ścieżka rozwoju szła po Twojej myśli?

Ten post jest wstępem do cyklicznych artykułów na moim blogu w kategorii jakim jest “Rozwój osobisty”. Ostatnie dwa lata dokonuję kolejnych, wielkich zmian w swoim życiu, które ostatecznie mocno mnie rozwinęły bądź rozwijają. Uznałam, że czas najwyższy pisać o rozwoju osobistym, bo ten temat to studnia bez dna. Nieraz będę się odwoływać do tego co doświadczyłam i jak wiele dzięki temu zyskałam. Rozwój osobisty jest dla mnie czymś oczywistym, pewnie dlatego, że od zawsze byłam bardzo ciekawskim człowiekiem, który czerpie ogromną frajdę z uczenia się nowych rzeczy. Absrobuję mnie wiele rzeczy, ale są pewne obszary, które są mi wyjatkowo bliskie, to są moje pasje bez których nie potrafię żyć, czyli muzyka, Katowice czy zdrowy styl życia. Nie ograniczam się tylko do tego, jestem w pełni otwarta na inne dziedziny życia. Czemu? Po prostu widzę w tym rozwój i poznanie czegoś nowego.

Czy rozwój osobisty dotyczy każdego nas czy tylko wybranych?

Nieraz rozmyślałam na tym kogo, a dokładnie jakich ludzi dotyczy rozwój osobisty. Za każdym razem stwierdzam, że dotyczy każdego z nas. Człowiek to istota, która ewoluuje i zmienia się zarówno fizycznie i psychicznie na przełomie swojego życia. Niby się mówi, że ludzie się nie zmieniają, a moim zdaniem to jest jakiś mit. Owszem Twój unikatowy zbiór cech osobowości nie się zmienia, ale Twoje spostrzeganie świata w określonym okresie życia już tak, a to oznacza, że zmianom ulegają Twoje poglądy, wartości i styl życia. Oczywiście znajdą się wyjątki, które udowodnią, że całe życie trzymają się jednej parti politycznej czy jakiejś życiowej zasady, itd. Nie wiem na ile jest to szczere, ale ok.  Powiedzmy, że takie osoby istnieją, ale stanowią rzadkość. Bardzo wielka rzadkość. W związku z tym, uważam że rozwój dotyczy każdego z nas, nie tylko wybranych, bo każdy z nas się zmienia, każdy z nas rozwija się w jakimś kierunku.

No, właśnie.

Czy jesteś świadomy tego, że rozwijasz się czy tego chcesz czy nie? Czy rozwijasz się w takim kierunku jak naprawdę chcesz?

W sieci można dużo wyczytać na temat rozwoju osobistego, zwłaszcza w kwestii zawodowej. Przeogrom informacji, że ciężko to wszystko ogarnąć. W ostatnich latach z kolei powstało mnóstwo ciekawych miejsc w świecie online dotyczące rozwoju osobistego…w naszym życiu prywatnym. Coraz bardziej jesteśmy świadomi, że rozwój osobisty może dotyczyć każdego skrawka naszego życia. Ciężko się z tym nie zgodzić. Przecież ciągle się czegoś uczymy. Niektóre rzeczy są tak oczywiste, że nikt nie zastanawia się, że ta dana czynność nas rozwija np. świeżo upieczeni rodzice uczą się jak obchodzić z małym człowieczkiem albo robisz autorską potrawę albo naprawiasz samochód własnymi rękami. Wspomniane poczynania są procesem nauki, a ja wiesz doskonale nauka rozwija. Dochodzimy do sedna, że tak naprawdę rozwijasz  się przy każdej nowej sytuacji, która zmusza Cię do działania. Nie ważne z jakim skutkiem, istotne jest to, że Twoje neuroprzekaźniki są w ruchu pobudzając Twój mózg do pracy, czyli rozwijasz się czy tego chcesz czy nie.

Kto steruje Twoim życiem

Wielu ludzi żyje bez celu, bez konkretnych planów na jutro, na tydzień, na miesiąc, na pół roku czy na rok. Nie mówię o planach wieloletnich, bo z tym większość ma problem. Nie jest łatwo wyobrazić sobie swoją przyszłość. Mimo wszystko warto próbować a z czasem wizja będzie się stawała coraz bardziej klarowna. Bardziej istotna jest umiejętność określenia celów i ustalania priorytetów na najbliższe tygodnie, miesiące, a nawet rok. Od tego należy zacząć. Wtedy nadajesz kierunek swojemu życiu. Stajesz się sternikiem swojej życiowej łodzi, która może zabrać Cię w nieznany świat dając szansę poznanie swoich nieodkrytych jeszcze talentów.

A więc jak jest, twój rozwój osobisty jest na Twoich zasadach? W takim wypadku Twoim zadaniem domowym jest spokojnie zastanowić się, możesz nawet wypisać w punktach listę argumentów uzasadniających że rozwijasz się zgodnie z tym jak naprawdę chcesz a może jednak nie. Tu również warto wypisać dlaczego nie, aby ujrzeć prawdę o sobie i o swoim życiu. Samouświadomienie jest już samo w sobie częścią rozwoju. Pozwól sobie na to.

Podziel się swoim zadaniem domowym w komentarzu poniżej, chętnie się dowiem jak jest u Ciebie.

komentarze 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.