RECYKLING W PRAKTYCE

Jak dobrze segregować

Poznaj szybkie, proste i skuteczne zasady oraz porady jak dobrze segregować odpady w swoim domu.

Ucz się jak dbać o swoje środowisko naturalne!

Pomóż osiągnąć wysoki poziom recyklingu odpadów w swojej gminie!

Dlaczego warto prawidłowo segregować odpady

Skuteczna ochrona środowiska (mniejsze zanieczyszczenie wód, gleb i powietrza), czyli lepsze warunki do życia dla ludzi, zwierząt i roślin.

Ograniczenie zużycia surowców naturalnych, a jednocześnie pozyskiwanie cennych surowców wtórnych do ponownego użycia.

Oszczędności zarówno dla gospodarstwa domowego jak i dla gminy (niższe koszty wywozu odpadów, utrzymanie wysypisk czy zużycia energii).

Zwiększona świadomość ekologiczna i odpowiedzialność za środowisko naturalne, w którym żyjemy oraz realny wpływ na kształtowanie środowiska.

“Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”

Florian Plit
prof. Uniwersytetu Warszawskiego

Uczymy się razem

Uczymy się przez całe życie. Warto uczyć się od mądrzejszych i bardziej doświadczonych. Z kolei mądrzejsi i doświadczeni muszą uważnie słuchać innych, aby poznać z czym boryka się reszta i odkryć jak do nich dotrzeć z potrzebną wiedzą. Czy ten obieg wiedzy nie przypomina wam procesu recyklingu? Jesteśmy wzajemnie zależni. Musimy współpracować i wzajemnie się słuchać.


Twój udział jest istotny! Bez Ciebie nie ma efektu

Chwila, w której podejmujesz decyzję co poczniesz z danym odpadem, jest decydująca! Właśnie to Ty masz największy wpływ nadania właściwej drogi odpadom z Twojego gospodarstwa domowego w taki sposób, aby dotarła do recyklerów, którzy z chęcią przyjmą Twoje odpady. Firmy recyklingowe przetwarzają odpady i powstaje z nich surowiec, z którego powstanie nowy produkt dla Ciebie, konsumenta. Co najważniejsze, dzięki Twojej decyzji, Twoja gmina osiąga wyższy poziom recyklingu odpadów komunalnych! Wspaniały efekt gospodarki o obiegu zamkniętym z Twoim udziałem!


Bądź człowiekiem, który realnie ulepsza świat

Każdy człowiek jest szczęśliwy, kiedy jego działania są skuteczne i  efektywne. Ty posiadasz siłą sprawczą, intelekt i wszelakie narzędzia, aby działać na rzecz polepszenia świata, zwłaszcza tego małego, w którym żyjesz. Ty jako konsument i mieszkaniec możesz chronić środowisko naturalne poprzez praktykowanie dobrych nawyków np. jak dobrze segregować. Tylko tyle, a może aż tyle! Uwierz, że Twoje działania mają sens i służą Tobie, innym i planecie!


Stosuj metodę małych kroków i podejście entuzjastyczne

Najlepszą i skuteczną metodą dla wszystkich jest metoda małych kroków. Druga ważna rzecz to wybrać podejście entuzjastyczne. Unikać narzekania, marudzenia i bezsensownego krytykowania. Po co na to tracić czas i energię, skoro to nie przynosi żadnego rezultatu. Zacznij od najprostszych zasad. Wiadomo, nie do razu Kraków zbudowano. Ważne, aby już dziś zacząć segregować śmieci. Błędy będą nieuniknione. Każdy je popełnia. Liczy się działanie! Z czasem nabierzesz wiedzy i prawidłowa segregacja odpadów sama wejdzie w krew.


Obserwuj mnie na INSTAGRAMIE