jak dobrze segregować
Blog,  Dbam o planetę

JAK DOBRZE SEGREGOWAĆ – zrób to dziś!

Od dłuższego czasu myślałam na tym, w jaki sposób mogę pomóc innym, aby zdobyli wiedzę jak prawidłowo segregować odpady w swoich gospodarstwach domowych. Aby również uwierzyli, że te działania pozwalają na to, aby ich śmieci stały się surowcem do ponownego wykorzystania. Segregacja odpadów to element recyklingu, a recykling to metoda ochrona środowiska. Oznacza to, że jest to konkretne i sensowne działanie. Po prostu recykling niesie korzyści dla przyrody, gospodarki i naszego portfela. Dlatego wpadłam na pomysł, aby na tym blogu prowadzić cykliczne artykuły pod nazwą “Jak dobrze segregować”.  Jeśli dopiero się uczysz prawidłowo segregować odpady, to to miejsce jest w sam raz dla Ciebie. No, to lecimy!

SPIS TREŚCI:

 1. Zrób to dziś
 2. Zaprzyjaźnij się z mini-artykułami
 3. Wymówki
 4. Pamiętaj
 5. Buduj nawyk segregowania już dziś
 6. Wdrażaj

ZRÓB TO DZIŚ

Pierwszym tematem serii “Jak dobrze segregować” jest “Zrób to dziś”. Nie ukrywam, że zainspirowałam się kursem online Pani Swojego Czasu – “Zrób to dziś”, którego jestem klientką, oraz jej podcastem “Zrób to dziś, czyli jak nie odkładać rozwoju biznesu online na jutro”. Stąd też postanowiłam skraść jej tytuł “Zrób to dziś”. Przy okazji wykorzystać jej przekazaną wiedzę do tego “Jak dobrze segregować”! Jesteś ciekawa jak, czytaj dalej!

Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych jest dziś kluczowym tematem. Jak każdy kraj Unii Europejskiej musimy wykazać odpowiedni poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu w określonym terminie. Każde państwo członkowskie UE musi osiągnąć:

 1. w 2020 r. poziom 50% w odniesieniu do 4 frakcji odpadów komunalnych (papier, metal, plastik, szkło);
 2. od 2025 r. poziom 55% w odniesieniu do wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych.

W skrócie z roku na rok gminy muszą przekonać, uświadomić i wyedukować swoich mieszkańców w zakresie dobrego segregowania, aby zrealizować powyższe wymagania. Nawet najlepsza strategia gminy tego nie osiągnie bez udziału ludzi takich jak Ty. Przez wzgląd na to zacznij już działać w tej kwestii w obrębie swojego domu. Bez Ciebie i Twoich bliskich nie osiągnie się tak szybko wyznaczonego celu jakim jest stały wzrost poziomów recyklingu. A zatem zachęcam Cię – zrób to dziś, nie odkładaj tego na później!


Przeczytaj jeszcze:

ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z MINI-ARTYKUŁAMI

Słuchaj, bardzo mi zależy, aby ten cykl artykułów był czymś w rodzaju mini-artykułów, do których będziesz wracał(a) szybko i bez oporów. Rolą tego artykułu jest przygotować Cię do tego jak dobrze segregować. Drugim atutem mini-artykułów jest to, że będą stanowić elementy dłuższego procesu skutecznej nauki segregowania odpadów w Twoim domu. Ten proces odbywa się krok po kroku, bez nacisku i obciążeń. Na dodatek będzie to dosłownie mały krok ku temu, aby za jakiś czas ten konkretny krok stał się częścią większej zmiany w Twoim życiu i planety. Jestem pewna, że Twoja świadomość edukacyjna bardzo wzrośnie i nie dlatego, że poznasz teorie, ale dlatego że pragmatycznie będziesz działać. Doświadczysz siły sprawczej, a to zaprowadzi Cię do następnych zmian, w tym kolejnych ekologicznych nawyków.

WYMÓWKI

Zadaj sobie pytanie, dlaczego dotychczas nie zainteresowałeś się tematem segregacji śmieci, a dokładnie poznaniem zasad jak dobrze segregować. Spójrz na poniższe przykłady wymówek:

 1. Nie mam czasu – masz, uwierz, że masz. Tylko przeznaczasz na inne sprawy, które niekoniecznie są najważniejsze. Może wystarczyć trochę z czegoś zrezygnować, aby 5-10 minut dziennie dowiedzieć się czegoś nt. recyklingu
 2. Nie wiem jak zacząć – zacznij się uczyć metodą małych kroków z pomocą osób, które już dosyć przyzwoicie to opanowali. Na przykład ze mną!
 3. Nie wiem czy to ma sens – tak ma i to wielki! Codziennie podejmujesz decyzje, które wcześniej czy później mają odzwierciedlenie w najbliższej bądź odległej przyszłości.

PAMIĘTAJ

 • jesteś potencjałem i wartością, która posiada intelekt i warto z niego skorzystać,
 • Twoje decyzje i działania mają wpływ na Twoje życie, Twoich bliskich i na środowisko naturalne, czy tego chcesz czy nie,
 • jesteś osobą sprawczą, która może zmieniać świat wokół siebie,
 • posiadasz narzędzia i źródła (np. mój blog), aby zdobyć wiedzę jak dobrze segregować odpady.

BUDUJ NAWYK SEGREGOWANIA JUŻ DZIŚ

 1. Precyzyjnie określ nawyk związany z segregowaniem śmieci w swoim domu. Na przykład od dziś plastikowe korki od butelek wrzucam do specjalnego słoika. Następnie przekazuje je konkretnej instytucji (przedszkole, sklep) na cel charytatywny.
 2. Stary nawyk zastąp nowym dobrym nawykiem. Na przykład zakręcić kran podczas mycia zębów zamiast pozwolić płynąć czystej kranówce prosto do ścieku przez średnio ok. 2 minuty.
 3. Stosuj metodę małych kroków i bądź cierpliwa/y. Wszystko w swoim czasie przyniesie efekt. Nawet wyrzucenie paragonu do prawidłowego pojemnika, czyli do czarnego pojemnika na odpady zmieszane, ma sens! Po prostu nie utrudnia pozyskiwania surowca z niebieskiego pojemnika (papier), gdzie niewielu jest świadoma, że paragonu nie należy tam wyrzucać.
 4. Nie rozmyślaj po co, dlaczego a czemu tak, tylko zajmij się działaniem. Błędy będą nieuniknione, jak zawsze przy każdej transformacji. Zarówno przepisy ustalone przez rząd czy uchwały przez samorządy będą ulegać co jakiś czas weryfikacji. Wszystko po to, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie dla każdej ze stron. Jednak, aby to wiedzieć, ja Ty i inni musimy działać, testować i wyciągać wnioski.

Przeczytaj jeszcze:

WDRAŻAJ

Stosuj metodę 2 minut

Jak już wcześniej wspomniałam, stosuj metodę małych kroków! Z kolei metoda 2 minut idealnie się z nią uzupełnia odnośnie obszaru jak dobrze segregować odpady. 

Zorganizuj odpowiednie miejsce na selektywne zbieranie odpadów

Zanim przejdziesz to poważnej aranżacji pojemników na segregację śmieci. Zalecam wykorzystać to co już masz w domu (pojemniki / kosze / worki / kartony). Przede wszystkim skupić się na wyrabianiu nawyków. Z jednej prostej przyczyny, będziesz najlepiej wiedziała jak ulokować poszczególne kosze w swoim domu, bo poznasz swoje naturalne odruchy. A następnie zabaw się w projektantkę wnętrz i zaprojektuj swój kącik segregacji odpadów domowych.

Skorzystaj z ściągi jak dobrze segregować

Podpowiem, że warto tę ściągę zacząć robić od skrojonej wersji do rozbudowanej. Umieść ją w widocznym miejscu np. na lodówce, ścianie nad blatem, w telefonie, we wewnątrz szafki pod zlewem. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie takiej najprostszej ściągi, to się nie martw! Tutaj, pod tym linkiem → Najprostsza ŚCIĄGA SEGREGACJI ODPADÓW ← możesz ściągnąć minimalistyczną wersję. Trzymaj się jej przez jakiś czas aż dostrzeżesz, że weszło Ci to w krew. Następnie zajrzyj tutaj po kolejne ściągi ze szczegółami odnośnie recyklingu w praktyce, aby zwiększyć swoją moc sprawczą w segregowaniu śmieci.

Pochwal siebie albo dopinguj

Za każdym razem kiedy postąpisz prawidłowo odpadami, pochwal siebie! Powiedz sobie “ dzisiaj zrobiłam dobrą rzecz dla siebie i planety”. Nieważne, że to mały krok, ważne że wykonany przez Ciebie. W ten sam sposób pochwal swoich bliskich, gdy dokonają dobrej decyzji. Nie ważne, jak małe to było działanie! Ciesz się z tego, aby Twój umysł zakodował, że to coś dobrego i fajnego. W przyszłości to ci zaprocentuje!

W momencie gdy popełnisz gafę podczas segregacji, przede wszystkim nie obwiniaj się! To w niczym Ci nie pomoże. Tylko dopinguj się! Tak samo nie podważaj sensu tej pracy. Pomyśl za to, że jesteś w procesie przyswajania wiedzy jak dobrze segregować. I jak to przy każdej nauce, błędy są nieuchronne. Zaleta popełnionych błędów jest taka, że Twój umysł szybciej zapamięta na przyszłość czego nie robić w podobnych sytuacjach. Ważne jednak jest, że gdy odkryjesz popełniony błąd podczas segregacji, zdiagnozuj co poszło nie tak! Następnie zrób z tego ściągę i przypnij w widocznym miejscu!

Zdaję sobie sprawę, że ten artykuł nie jest mini-artykułem. Jednak zanim przejdziemy do mini-artykułów, zależało mi na tym, aby opisać sposób podejścia do skutecznej edukacji w zakresie segregowania odpadów komunalnych. Seria mini-artykułów “Jak dobrze segregować” będzie obejmować przeróżne aspekty związane recyklingiem i gospodarką odpadami. Wszystko po to, abyś miał(a) szersze spojrzenie na ten obszar. Z myślą o Tobie i innych, uznałam, że te artykuły nie mogą być długie i skomplikowane. Raczej czymś takim co od razu możesz wdrożyć i poczuć, że pragmatycznie dbasz o środowisko naturalne.


Przeczytaj jeszcze:

Jeśli podobał Ci się artykuł, to daj mi koniecznie znać. Jeśli czegoś w nim brakuje, również daj mi znać. A teraz wskakuj na mojego Instagrama, bo tam już sporo działam w zakresie recyklingu i … diety planetarnej! Chcesz wiedzieć więcej, to przejdź od razu!

ulmastyle | Instagram


Jeśli uważasz wpis za wartościowy, proszę podziel się z innymi! Zrobisz coś dobrego!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.