dlaczego nie ma podziału śmieci na mokre i suche?
Blog,  Dbam o planetę

JAK DOBRZE SEGREGOWAĆ – dlaczego nie ma podziału śmieci na mokre i suche?

Jakiś czas temu przepisy prawne pozwalały prowadzić podział śmieci na mokre i suche. Ten uproszczony selektywny system był przejściowy w ramach nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Możliwe, że ten sposób segregacji śmieci dla Ciebie i innych może wydawać się nadal lepszy. Niemniej jednak taka segregacja okazała się niestety nieefektywna. Obecnie już nie ma podziału śmieci na mokre i suche. Dlaczego? Przeczytaj poniższy artykuł.

SPIS TREŚCI:

 1. Poznaj przejściowe sposoby segregacji
 2. Segreguj po nowemu, czyli zestaw 5 pojemników
 3. Bądź aktywną częścią gospodarki o obiegu zamkniętym

Poznaj przejściowe sposoby segregacji

W dniu 1 lipca 2013 r. rozpoczęła się ”rewolucja śmieciowa”, czyli nowy system gospodarki odpadami komunalnymi, który stworzył możliwość wprowadzenia w gminach podziału segregowanych odpadów na:

 • 3 (papier, metal i plastik, szkło + zmieszane) 
 • 2 frakcje (suche i mokre + zmieszane). 

Podział śmieci na mokre i suche stosowały jedynie nieliczne gminy ok. 150, które zapewne posiadały właściwe technologie w sortowniach odpadów komunalnych.  Należy podkreślić, że gmin w kraju mamy prawie 2,5 tysiąca. Wspomniane sposoby segregacji były tymczasowe i jeszcze nieobowiązkowe. Również to oznaczało, że systemy gospodarowania odpadami w gminach były jeszcze różnorakie. Te możliwości segregacji miały na celu przygotowywać samorządy i mieszkańców do kolejnych zmian. 


Przeczytaj jeszcze:

Segreguj po nowemu, czyli zestaw 5 pojemników

Następnie od 1 lipca 2017 r. wdrażany jest sukcesywnie Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO). Rozporządzenie zobowiązuje samorządy do wprowadzenia nowej segregacji odpadów na 5 frakcji: 

 • bioodpady,
 • plastik i metal, 
 • papier, 
 • szkło, 
 • odpady zmieszane. 

Ostateczny termin, w którym wszystkie gminy mają obowiązek wymienić pojemniki odpadowe na dostosowane do nowego systemu, we właściwych kolorach to 30 czerwca 2022 r. Oznacza to również, że podział odpadów na mokre i suche został zastąpiony zestawem 5 pojemników, który jeszcze bardziej ma za zadanie poprawić efektywność segregacji odpadów komunalnych w Twojej gminie. 

Sytuacja, w której w każdej gminie funkcjonował inny system segregowania odpadów komunalnych bardzo utrudniał prowadzenie ujednoliconej w skali kraju kampanii edukacyjnej. Dlatego recykling odpadów w całym kraju ma wyglądać tak samo oraz mieszkańcy mają bardziej skrupulatnie segregować śmieci już w swoich domach. Tak wynika to z przepisów.


Przeczytaj jeszcze:

Bądź aktywną częścią gospodarki o obiegu zamkniętym

Jednym z powodów dokonującej się zmiany systemu jest konieczność sprostania rosnącym wymogom unijnego prawa dotyczącego odpadów. Zobowiązania unijne wyznaczają wymogi co do poziomu odzysku odpadów dla krajów UE. Celem UE jest przejście do bardziej zrównoważonego modelu jakim jest “gospodarka o obiegu zamkniętym”.

Istotne jest to, że każdy kraj może zastosować dowolne rozwiązania odnośnie systemu gospodarowania odpadami, o ile realizują cele dotyczące wymaganych poziomów recyklingu odpadów komunalnych lub redukcji ich składowania. Możesz przyczynić się do tego, że cyrkulacja surowca wtórnego pochodzącego z Twojego domu sprawi, że realizuje się główne założenia gospodarki o obiegu zamkniętym – recykling odpadów komunalnych.

Jeśli artykuł rozwiał Twoje wątpliwości, to koniecznie mi to napisz! Będzie to dla mnie sygnał, że takie treści są potrzebne. Jeśli czegoś w nim brakuje, proszę daj mi znać, bardzo mi to pomoże.. A teraz śmiało wskakuj na mojego Instagrama, bo tam już sporo działam w zakresie recyklingu i … diety planetarnej! Chcesz wiedzieć więcej, to nie zwlekaj!

Ten artykuł jest mini-artykułem w ramach serii “Jak dobrze segregować”. Będzie obejmować przeróżne aspekty związane recyklingiem i gospodarką odpadami. Wszystko po to, aby w prosty i szybki sposób przybliżyć Ci temat recyklingu i prawidłowej segregacji odpadów w Twoim domu. Czymś takim co od razu możesz wdrożyć i poczuć, że pragmatycznie dbasz o środowisko naturalne. A jeśli już chcesz konkretnie działać na rzecz to przejdź do wpisu 30 prostych rzeczy które możesz zrobić dla naszej planety

Jeśli artykuł rozwiał Twoje wątpliwości, to koniecznie mi to napisz! Będzie to dla mnie sygnał, że takie treści są potrzebne. Jeśli czegoś w nim brakuje, proszę daj mi znać, bardzo mi to pomoże.. A teraz śmiało wskakuj na mojego Instagrama, bo tam już sporo działam w zakresie recyklingu i … diety planetarnej! Chcesz wiedzieć więcej, to nie zwlekaj!

Ula | ulmastyle


Jeśli uważasz wpis za wartościowy, proszę podziel się z innymi! Zrobisz coś dobrego!

Źródła:

 • Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
 • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów
 • “Reforma gospodarki odpadami komunalnymi” Mirosław Gwiazdowicz, INFOS, 2013 
 • www.gov.pl
 • www.portalkomunalny.pl
 • www.teraz-srodowisko.pl

komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.