czy kubki po jogurcie trzeba myć?
Blog,  Dbam o planetę

JAK DOBRZE SEGREGOWAĆ – czy kubki po jogurcie trzeba myć?

Zanim dowiesz się czy kubki po jogurcie trzeba myć, zapoznaj się ze sposobem podejścia do skutecznej edukacji w zakresie segregowania odpadów komunalnych – Jak dobrze segregować – zrób to dziś. Oprócz tego, pobierzesz tam ściągi o tym, jak dobrze segregować, do powieszenia gdzieś w widocznym miejscu w swoim domu.


Przeczytaj jeszcze:

Następnie musisz dowiedzieć się jak w Twojej gminie/mieście odbywa się segregacja! Taką ogólną informację zdobędziesz w prosty sposób. Wystarczy przyjrzeć się zewnętrznym pojemnikom znajdujących się pod Twoim domem w różnych kolorach (żółty, niebieski, zielony, brązowy i czarny) i przeczytać na ich etykietach do jakich odpadów poszczególny pojemnik jest przeznaczony.  

Zrobione? Super! Działamy dalej 🙂

Najważniejszy krok już zrobiłaś. Zapewne w większości miejsc są te same pojemniki: żółty pojemnik na tworzywa sztuczne i metal, zielony pojemnik na szkło, niebieski pojemnik na papier, brązowy pojemnik na odpady bio a czarny pojemnik na odpady zmieszane. Na wymianę pojemników we właściwych kolorach gminy mają czas maksymalnie do 30 czerwca 2022 r.

A teraz wspólnie będziemy się zajmować szczegółami jak dobrze segregować śmieci metodą małych kroków.

ZASADY JAK DOBRZE SEGREGOWAĆ

Czy kubki po jogurcie trzeba myć?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna!

Jeśli:

  • tworzywa sztuczne i papier są zbierane łącznie i mają przeznaczony jeden wspólny pojemnik 

kubki po jogurcie trzeba myć.

Jest tak po to, aby papier nie został przez zawartość jogurtu zanieczyszczony i mógł być przekazany do recyklingu.

Jeśli:

  • odpady sztuczne i papier są zbierane oddzielnie i mają swoje własne pojemniki, czyli żółty pojemnik na plastik i metal oraz niebieski pojemnik na papier 

kubków po jogurcie nie trzeba myć.

Jedynie musisz opróżnić z niego zawartość. Dokładne mycie nie jest już potrzebne.

“Gdzie wyrzucić kubki po jogurcie?”

Rodzaj odpaduRodzaj pojemnika na odpady
plastikowe opakowanieżółty pojemnik na plastik i metal
plastikowe wieczkożółty pojemnik na plastik i metal
papierowa etykietaniebieski pojemnik na papier
plastikowe nakrętkapunkt prowadzący zbiórkę charytatywną

Pamiętaj, że:

  • plastikowe wieczko oderwij od plastikowego pojemnika,
  • analogicznie postępujesz z opakowaniami po serkach wiejskich, kefirze czy śmietanie,
  • jeśli masz dylemat związany z myciem opakowań po jogurtach czy serkach wiejskich, zajrzyj do regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, w której mieszkasz,
  • powyższe opcje segregowania tworzyw sztucznych i papieru (łącznie i oddzielnie) zależą od procesu technologicznego stosowanego w instalacji do zagospodarowania odpadów, do której są kierowane odpady komunalne z Twojej gminy,
  • system zbierania odpadów może ulegać zmianie w celu zwiększenia poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie, miej oczy otwarte, aby dopasować się do tych zmian.

Poznaj moje rozwiązanie

W jogurty, serki wiejskie czy śmietanę zaopatruje się najczęściej w sklepie Biedronka. Bacznie obserwuje jak producenci zmieniają opakowania. Dostrzegłam już, że niektórzy powoli próbują wychodzić naprzeciw ochrony środowiska i starają wytwarzać swoje produkty w zrównoważony sposób. Dlatego, gdy tylko uda mi się dostrzec taką zmianę, chętnie sięgam po taki produkt, aby go przetestować. Jednymi z nich są jogurty Aktivplus, których opakowanie są zrobione z różnych materiałów – plastikowe pojemniki bez nadruku, papierowe etykiety i plastikowe wieczka. Oprócz tego, że bez problemu każdą część jogurtu można wyselekcjonować do właściwego pojemnika, to jeszcze plastikowy kubek pozbawiony nadruku jest łatwiejszy w procesie recyklingu (mniejsze zużycie wody i energii).

W domu po spożyciu całego jogurtu, odstawiam go na bok, aby wyschnął w pozycji otwartej. Nie przepłukuję go wodą. Jeśli to był jogurt pitny i miał plastikową zakrętką, to natychmiast odkładam ją do słoika przeznaczonego na zbiórkę charytatywną. Gdy już przeschnie pojemnik, oddzielam wieczko i umieszczam je wraz z kubkiem w koszu na tworzywa sztuczne.


zestaw kubki po jogurcie przed spożyciem

Jeśli podobał Ci się artykuł, to daj mi koniecznie znać. Jeśli czegoś w nim brakuje, również daj mi znać. A teraz wskakuj na mojego Instagrama, bo tam już sporo działam w zakresie recyklingu i … diety planetarnej! Chcesz wiedzieć więcej, to nie zwlekaj! 

Ula | ulmastyle


Jeśli uważasz wpis za wartościowy, proszę podziel się z innymi! Zrobisz coś dobrego!

Źródło:

  • www.naszesmieci.mos.gov.pl
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/ustawaoutrzymaniuczystosciiporzadkuwgminach.pdf

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.