ulmastyle | Dlaczego warto dbać o środowisko
Blog,  Dbam o planetę

Dlaczego warto dbać o środowisko? Poznaj argumenty

Wszyscy chcemy się otaczać przyrodą. Chcemy mieć blisko do lasu, w góry czy nad wodę. Chcemy, aby natura nas uspokajała. Chcemy, żeby była dostępna dla naszych aktywności. Chcemy mieć dostęp do ciszy natury bez zakłóceń. Chcemy, aby nas zachwycała. Chcemy, chcemy i chcemy, ale … co dajemy w zamian? Dlaczego warto dbać o środowisko? Takie pytanie sobie i Tobie zadaje. Postaram się konkretnie na nie odpowiedzieć.

SPIS TREŚCI:

  1. Planeta to takie samo miejsce jak Twój dom
  2. Równowaga w przyrodzie to równowaga w Twoim życiu
  3. Jaki włożony wysiłek, takie rezultaty
  4. Natura sobie poradzi, człowiek nie
  5. Inteligentni ludzie mądrze zarządzają planetą
  6. Motywacja do działania
  7. Podsumowanie

Świadomość o ochronie środowiska w 2004 r.

W 2004 r. zaczęłam studiować Ochronę Środowiska na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Byłam drugim rocznikiem, który studiował ten obszar jako oddzielny kierunek. Wcześniej Ochrona Środowiska należała pod Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska. Potem weszliśmy do UE i zaczęła się promocja tego kierunku jako czegoś przyszłościowego. Ale…wtedy świadomość społeczna na temat ochrony planety była na tak niskim poziomie, że oprócz haseł, że ta dziedzina to przyszłość, to nic większego się nie działo. Mało kogo interesowało dlaczego warto dbać o środowisko. Przez lata ani państwo ani samorządy ani zwykli ludzie nie zwracali na to uwagi. Robili swoje nie myśląc specjalnie o skutkach swoich działań. Jeśli wydaje Ci się, że dzisiejsze społeczeństwo mało wie, to wierz mi, 16 lat temu wiedziało jeszcze mniej. A to oznacza, że ja, Ty i inni mam sporo do nadrobienia. Czas podać argumenty dlaczego warto dbać o naszą planetę.

Planeta to takie samo miejsce jak Twój dom

Poszerz obszar swojego dom o Twoje podwórko i okolice, uwzględniając nawet swoje miasto. Popatrz na ten powiększony zakres Twojego miejsca zamieszkania z lotu ptaka. Widzisz to? Ten skrawek ziemi jest Twoim domem, w którym nie tylko śpisz, jesz i żyjesz, ale również poruszasz się, odpoczywasz i korzystasz z naturalnych dobrodziejstw. Ten skrawek jest częścią planety Ziemia. Dlatego powinnaś/powinieneś czuć odpowiedzialność za to miejsce. Obowiązkowo o nie dbać. Czy dbasz o swoje najbliższe środowisko? Czy podejmujesz konkretne działania? Nie mam na myśli emocjonalnego dyskutowania na fejsie, ale realne kroki. Zastanów się nad tym i wyciągnij wnioski dlaczego warto dbać o środowisko.


Przeczytaj jeszcze:

Równowaga w przyrodzie to równowaga w Twoim życiu

Staraj się wspierać ekosystemy naturalne w swojej okolicy. Ekosystemy ciągle ewoluują mimo naszego udziału. Jednak ja i Ty oraz inni zostaliśmy obdarzeni potencjałem intelektualnym, aby tworzyć i budować projekty. Potrafimy również bardzo niszczyć środowisko, a skutki tych działań są nieraz nieodwracalne. Kiedy środowisko naturalne nie jest zagrożone wydaje więcej “owoców”, z których możemy korzystać. Gdy nadmiernie eksploatujemy zasoby naturalne w imię luksusu i wygodnictwa, bo tak jest w dzisiejszych czasach, to naruszamy zasadę równowagi świata człowieka ze światem natury. Zachodzi nieprawidłowość we wszechświecie, w którym zawsze każdej akcji towarzyszy reakcja (co do wartości i kierunku lecz przeciwnie zwrócona hehe). To jest prawo natury. To powoduje różnego rodzaju zagrożenia. Nie dzieje się to z dnia na dzień. Doświadczamy procesu, który odbywa się powoli, każdego dnia, krok po kroku z Twoim udziałem, nieważne czy tego chcesz czy nie, aż nadejdzie potężna zmiana, która potrząśnie nami. Po prostu nastanie chaos.

Jaki włożony wysiłek, takie rezultaty

Po co tworzę artykuł “Dlaczego warto dbać środowisko”? Bez skrępowania chcę działać na rzecz dbania o naszą, piękną planetę. Ten artykuł jest jednym z moich pomysłów zachęcających innych do działania, prostego działania, abyśmy mieli lepszy świat. Bo widzisz, jaki każdy z nas osobna włoży wysiłek w ochronę środowiska, taki będziemy mieć rezultat za jakiś czas. Dlaczego by każdego dnia nie zrobić jednego kroku w stronę zadbania o środowisko? Najpierw będzie to jeden krok, potem dwa a za jakiś czas 100. Dzięki Tobie, zaczyna się gra domino. Ty zacząłeś, więc dołącza Twój partner/partnerka, potem Twoi rodzice, itd. Od każdej osoby zaczynają się kolejne gałęzie domina. Wysiłek i edukacja poprzez przykład wymaga cierpliwości, wytrwałości i pokory. Myślę, że warto podejść do tego jak do wyzwania. Ciesz się, że jesteś początkiem czegoś wielkiego! Miej z tego radość!

ulmastyle | Dlaczego warto dbać o środowisko

Natura sobie poradzi, człowiek nie

Pamiętaj – w ostateczności natura zawsze się obroni. Człowiek już nie. Spokojnie – nie mam na celu siać w Tobie paniki. To najgorsze, co mogłabym w tej chwili zrobić. Chcę Ci tylko zobrazować pewien fakt, że jesteśmy w pełni zależni od natury i jej dobrodziejstw. Nawet jeśli natura poniesie koszty, to się odrodzi w taki czy to w inny sposób. Jeśli człowiek nie przetrwa, to zniknie jak wiele istot przed nim. Natura jest potężna, człowiek nie ma z nią szans. Jeśli będzie ją podrażniać, to bez skrępowania odpłaci mu w adekwatny sposób.

Inteligentni ludzie mądrze zarządzają planetą

My ludzie zostaliśmy obdarzeni intelektem. Nie bez powodu. My jako istoty myślące mamy zarządzać mądrze planetą, czyli wiemy jak przetrwać, jak dbać o ekosystemy i nie stanowić zagrożenia dla innych bytów na kuli ziemskiej. W związku z tym, że jesteśmy tylko ludźmi, nie idealni oczywiście, to mimo wszystko w trakcie istnienia ludzkości popełniliśmy mnóstwo poważnych błędów ponosząc przez to poważne konsekwencje (wojny, kataklizmy, epidemie, niewolnictwo, wyzysk). Pocieszające jest to, że człowiek to istota ciągle szukająca odpowiedzi, rozwiązań i wszelkich metod, aby usprawniać świat. Taka nasza natura. Tak – Ty też posiadasz potencjał intelektualny i rozumiesz, że jesteś zarządcą swojego skrawka ziemi i mega fajnie byłoby, abyś zdał sobie sprawę dlaczego warto dbać o środowisko, bo masz najważniejsze narzędzie jakim jest Twój rozum!

Motywacja do działania

Wiem, że teraz masz pełno różnych myśli. Właśnie o to chodziło. Ale bardzo proszę odrzuć panikę i szerzenie opinii, że koniec świata nadchodzi. Wielu przed nami tak twierdziło, a świat nadal istnieje. Jedynie okoliczności mogą się zmienić i zapewne się zmienią, bo ewoluujemy cały czas. Na zakończenie chcę Cię pozytywnie nastawić do działania. W końcu jestem inspiratorką działań. W związku z tym, że wiesz dlaczego warto dbać o planetę, proszę zacznij od małych kroków. Idealnie do tego nadaje się lista “30 prostych rzeczy które możesz zrobić dla naszej planety”. Pomoże Ci od razu zacząć działać.

Podsumowanie

Wiesz, że Ty jako człowiek masz wpływ na to co dzieje się ze środowiskiem, w którym żyjesz, bez względu na to czy tego chcesz czy nie. Zdajesz sobie sprawę, że posiadasz intelekt i moc działania. Również wiesz, że wysiłek daje rezultaty, że masz moc sprawczą oraz możesz stać się przykładem dla innych. Owszem, Ty nie zmienisz oblicza całej planety, ale Ty jako jednostka możesz zmienić swoje najbliższe otoczenie. Możesz być początkiem domina zmian u kogoś w podejściu w dbaniu o planetę jako coś wartego uwagi. Rób to małymi krokami. Wpuść radość i myśl o tym jak o wyzwaniu. Jesteś w pełni wyposażony w narzędzie jakim jest Twój mózg, aby przeciwdziałać i się rozwijać. Nie ma sensu patrzeć co było wczoraj, tylko warto iść do przodu i myśleć o tym co mogę zrobić tu i teraz. Uwierz mi, bo możesz wiele!

Napisz jak Ty dbasz o środowisko. Podaj swoje argumenty dlaczego warto dbać o środowisko. 

Wskakuj na mój ulmastyle na Instagramie i Facebooku, gdzie regularnie staram się umieszczać ciekawe posty oraz szaleję na Instastory oraz koniecznie przeczytaj wpisy – Jak inspirować innych do działania – nowa odsłona bloga ulmastyle oraz “30 prostych rzeczy które możesz zrobić dla naszej planety” .

Ula | ulmastyle


Jeśli uważasz wpis za wartościowy, proszę podziel się z innymi! Zrobisz coś dobrego!

komentarzy 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.