ulmastyle | 30 PROSTYCH RZECZY, KTÓRE MOŻESZ ZROBIĆ DLA NASZEJ PLANETY
Blog,  Dbam o planetę

30 prostych rzeczy które możesz zrobić dla naszej planety

W związku z tym, że blog ulmastyle ma na celu pomagać swoim czytelnikom jak dbać o środowisko poprzez konkretne (niejednokrotnie proste) działania, dlatego postanowiłam pozytywnie nastawić Cię do 30 prostych rzeczy, które możesz zrobić dla planety już dziś. Przede wszystkim wierzę, że wspólnymi siłami będziemy lepiej troszczyć się o nasze środowisko. Ty jeszcze bardziej poczujesz w sobie moc sprawczą i zwiększysz poczucie własnej wartości. Tak, czyniąc coś dobrego dla miejsca, w którym żyjesz, automatycznie poprawiasz samoocenę. To z kolei prowadzi do dobrego nastroju. Dla wyjaśnienia, jestem inspiratorką działań, więc możesz liczyć na moją pomoc. Uwielbiam się dzielić wiedzą i motywować.


Przeczytaj jeszcze:

Przedstawię Wam listę 30 prostych rzeczy, które możesz zrobić dla naszej planety od zaraz. Są to czynności, które stosuję i niektóre naprawdę nie wymagają wielkiego wysiłku. Możliwe, że będziesz musiała/musiał trochę się wysilić, aby zmienić poszczególne nawyki, a może jedynie tylko je odrobinę zmodyfikować.

LISTA PROSTYCH DZIAŁAŃ

1. Sumiennie segreguj śmieci do 3 najważniejszych pojemników: szkło, papier, plastik i metal

2. Kupuj produkty spożywcze i środki czystości w większym opakowaniu (makaron, ryż, kasza, oleje, proszek do prania, płyn do mycia naczyń)

3. Kupuj tyle jedzenie ile naprawdę potrzebujesz, unikaj wyrzucania jedzenia

4. Gotuj często obiady jednogarnkowe

5. Bierz prysznice zamiast kąpieli

6. Zakręć kurek z wodą podczas mycia zębów, golenia czy podchodzenia do lodówki podczas mycia naczyń

7. Miej zawsze przy sobie min. jedną torbę na zakupy.

8. W sklepie spróbuj ograniczyć pakowanie warzyw i owoców do foliówek, większość produktów spokojnie możesz kupić luzem

9. Stosuj pojemniki lub worki wielokrotnego użytku do pakowania posiłków 

10. Kupuj odpowiedzialnie, tzn. zastanów się na ile naprawdę daną rzecz potrzebujesz czy przypadkiem wkrótce nie stanie się to potencjalnym odpadem

11. Pij wodę z kranu i używaj do tego butelki wielokrotnego użytku podczas wyjść

12. Kupuj wodę butelkowaną w większym rozmiarze i przelewaj tą wodę do butelki wielokrotnego użytku

13. Gotuj wody w czajniku bądź w garnku tyle ile potrzebujesz 

14. Ogranicz używanie żelazka i używaj go tylko wtedy kiedy jest naprawdę taka potrzeba

15. Używaj żarówek energooszczędnych (ekologiczne żarówki halogenowe, świetlówki energooszczędne i lampy diodowe LED)

16. Gotuj na parze

17. Używaj sprzętów domowych elektrycznych jak najmniej, spróbuj ograniczyć do podstawowych potrzeb

18. Nie ogrzewaj mieszkania na wyrost, zwiększ ciepło adekwatnie do temperatury za oknem i ubierz się adekwatnie do pory roku

19. Wykorzystaj użyte słoiki do zrobienia przetworów domowych, do przechowywania posiłków czy wszelkich drobnych rzeczy

20. Wykorzystaj jeden duży słoik, do którego będziesz odkładał zużyte baterie, które można przekazać potem do specjalnych pojemników w Biedronce, Media Markt, Tesco czy gminie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, (PSZOK)

21. Używaj zużyte kartki jako brudnopis albo do ponownego drukowania np. bilety na jakieś wyjście, przepisy, notatki

22. Stosuj jedno mydło w płynie do twarzy, ciała a nawet do ręcznego prania zamiast kupować każdy produkt z osobna

23. Zapełniaj pralkę do max. ilości ubrań

24. Użyj jeden duży słoik do zbierania zakrętek po zużytych butelkach

25. Staraj zrównoważyć swój transport, czyli stosuj jazdę samochodem naprzemiennie z komunikacją miejską (bus, tramwaj, trolejbus)  i publiczną (pociąg) oraz alternatywnymi środkami transportu jak rower czy hulajnoga

26. Zapełniaj zmywarkę do pełna przed zmywaniem  

27. Podczas grilla stosuj naczynia wielokrotnego użytku, unikaj jednorazowych naczyń i sztućców

28. Podczas małych zakupów staraj się chodzić na piechotę do pobliskich sklepów

29. Wykorzystaj niepotrzebne pudełko na odłożenie zużytych lekarstw, które należy oddać do apteki, która oficjalnie zbiera takie odpady albo do punktu selektywnej zbiórki odpadów w gminie.

30. Niechciane ubrania oddaj do PCK albo do prywatnych kontenerów

LISTA DLA CHCĄCYCH DZIAŁAĆ

Uff…długa lista, prawda? Zapewne zastanawiasz się, czy naprawdę robię to wszystko na co dzień? Z pełną szczerością odpowiadam: tak, robię!  Po pierwsze, że większość z nich, to są proste czynności i nie wymagają jakichś specjalnych uwarunkowań czy przygotowań. Po drugie, wystarczy zdać sobie z tego sprawę i odzwyczaić pewne nawyki, zwłaszcza te, które są proste do zmiany. Myślę, że lista “30 najprostszych rzeczy, które już dziś możesz zrobić dla naszej planety” będzie dla Ciebie i innych fajnym początkiem, aby zmienić swoje podejście do otaczającego nas środowiska poprzez łatwe triki. Najlepsze jest to, że jak zaczniesz powoli wdrażać takie działania, poczujesz się lepiej, bo każde działanie prowadzi do rezultatu. Można powiedzieć, że podświadomie kreujesz swój lepszy świat. W związku z tym koniecznie przeczytaj wpis “Dlaczego warto dbać o środowisko? Poznaj argumenty“. Gwarantuję Ci, że nie pożałujesz!

WSKAZÓWKA

Nie czuj się winny, że dopiero teraz dociera do Ciebie świadomość, że warto dbać o środowisko. Pamiętaj – wszystko dzieje się we właściwym czasie. Jeżeli ten artykuł skłonił Cię, aby zacząć robić coś w tej materii, to po pierwsze bardzo się cieszę (wyobraź sobie teraz, że mam wielgaśny uśmiech) a po drugie zacznij stopniowo wdrażać proste rzeczy, które możesz zrobić dla planety. Zacznij od tych, które nie sprawiają Ci jakiegoś trudu i od razu do Ciebie przemówiły. Po jakimś czasie wróć do artykułu i zweryfikuj swoje czyny. Bardzo możliwe, że zechcesz kolejne pomysły brać pod warsztat. Ja tak ciągle robię i uwierz mi testuję kolejne rozwiązania. To się nazywa rozwój i determinacja. Dołącz do ludzi aktywnie działających i dbających o planetę.

Stworzyłam ogólną listę “30 prostych rzeczy, które już dziś możesz zrobić dla naszej planety” bez większego wyjaśnienia, aby w dostępny sposób podzielić się z tym co moim zdaniem działa. Mam jednak świadomość, że pewne tematy są bardziej złożone albo po prostu interesujące, więc dajcie znać (komentarz bądź email), które punkty z powyższej listy należy bardziej rozwinąć i potraktować jako priorytetowe.

Wskakuj na mój ulmastyle na Instagramie i Facebooku, gdzie regularnie staram się umieszczać ciekawe posty oraz szaleję na Instastory.

Ula | ulmastyle


Jeśli uważasz wpis za wartościowy, proszę podziel się z innymi! Zrobisz coś dobrego!

komentarze 4

 • Klaudia85

  I kolejny super pomysł
  Bambusowa szczoteczka do zębów 100% eko
  Pomysł Ulcia ile my tego zużywamy w ciągu roku i pomnożmy to x100 osób a dalej rok x średnio 60 lat
  PRZERAŻAJĄCE
  1 osoba-4 szczoteczki w ciągu roku
  100 osób- 400 szczoteczek w ciągu roku
  10 lat -4000 szczoteczek
  A teraz pomyśl o 1 milionie osób
  Ja wymieniam na naturalną

  • ulmastyle

   Właśnie zaczynam wdrażanie bambusowych szczoteczek. Najpierw chciałam wykorzystać wszystko co już mam, bo też nie sztuką wyrzucać nowe rzecz, tylko dlatego, że są nieekologiczne. Szczoteczki bambusowe są droższe od tych zwykłych, “marketowych” szczoteczek, ale z kolei są w podobnej cenie od tych tzw. lepszych plastikowych. Myślę, że to dobry kierunek, aby szczoteczki zacząć kupować bambusowe, bo ten higieniczny przyrząd szybko zużywamy i jak sama napisałaś powstają wielgaśne stosy zużytych szczoteczek, z które ciężko poddać recyklingowi. Mam w planach napisać ten artykuł jak u siebie będę to wdrażać.:)

 • Klaudia85

  Super artykuł
  To z czym Ja jeszcze walcze to kupowanie zapakowanego już mięsa w plastik.
  Kolejnymi produktami które chce ograniczyć a nie mam na to pomysłu to żele pod prysznic, szampony i odżywki. Co miesiąc 4 butelki plastikowe. Masz jakiś pomysł na to. Może są jakieś marki ktore oferują dopełniacz produktu jak np mydło w płynie.

  • ulmastyle

   Mięso najlepiej kupować u swojego rzeźnika zabierając ze sobą pudełko. Podobnie postępuje z rybami u rybnego. Jednak bywa tak, że czasem nie ma wyjścia i trzeba kupić pakowane mięso. Jednak są to bardzo rzadkie sytuacje.
   Jeśli chodzi o kosmetyki, warto spojrzeć na to szerzej. Czy pewne kosmetyki nie są przypadkiem wymysłem, że na każda część ciała musimy mieć osobny kosmetyk. Może się okazać, że żel do ciała może służyć do mycia rąk, ciała i włosów. Ja zrobiłam tak z mydłem w płynie. Używam go do mycia rąk, twarzy i ciała oraz do prania ręcznego. W ten sposób kupuje tylko jeden produkt. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.